Že od samega začetka se mi je zdelo, da se na madridski fakulteti (Facultad de Ciencias de la Informacion) počutim, kot da ponovno sedim v srednješolskih klopeh.
Sama fakulteta pa je na prvi pogled kot zapor . |
Zakaj? Hja, razlogov je veliko. Seveda nimam nič proti tej fakulteti, ljudje so zelo prijazni, profesorji pripravljeni pomagati, predavanja so zanimiva, a občutek vseeno ostaja. Mogoče ravno zato, ker me vse skupaj veliko bolj spominja na slovensko srednjo šolo ali gimnazijo. S profesorjem imaš veliko boljši stik kot na naših fakultetah, študentje so ti pripravljeni pomagati in ti posodijo zapiske tudi, če nimajo pojma, kdo si (to se pri nas sigurno ne bi zgodilo), na predavanjih je veliko razglabljanja o temi tudi s strani študentov, vsak ima mnenje in profesor z veseljem posluša vse. Ne rečem, da pri nas ne smeš nič reči med predavanjem. Seveda lahko izraziš svoje mnnenje, a na koncu se izkaže, da imajo mnenje le tisti trije študentje, ki vedno govorijo in je profesor navajen na dejstvo, da sodelujejo le nekateri študentje. Tukaj pa se velikokrat zgodi, da ima veliko študentov hipotetična vprašanja, kot so: "Ampak gospod profesor, kako pa bi bilo, če bi bilo tako in tako?" Ne vem, če bi se našim profesorjem dalo ves čas odgovarjati na takšna vprašanja, še meni gredo, po pravici povedano, velikokrat na živce. Vedno si namreč mislim: "Je to sploh važno? Poslušaš, si zapišeš in se naučiš." No, mogoče sem pa le jaz taka ... Velikokrat se tudi zgodi, da kakšen profesor snov razloži dvakrat ali celo trikrat in se še vedno najde kakšen bukselj, ki ima popolnoma neumno vprašanje in profesor mu z veseljem odgovori. Kar je konec koncev zelo dobro, saj nihče ne ostane zmeden ali nenaučen.
Meni in Vanji (kolegica iz Slovenije, ki prav tako študira novinarstvo) se je celo zgodilo, da naju je profesor, ki se mimogrede piše Principe Hermoso (prevod: Čudoviti Princ), po končani uri opozoril, da sva to uro malce preveč klepetali. Ja, se strinjam, sva klepetali, ampak s časom ti postane dolgčas, ko profesor 20 minut razlaga kaj je lobby - študentom 3.letnika novinarstva! Ja, tudi jaz nekoč nisem vedela, kaj je lobby, ampak sem se raje naučila po svoji poti - z googlanjem. Glede na to, da predmet govori o Evrospki Uniji bi lahko vsako stvar "poguglali" in nam skrajšali muke z večnimi vprašanji in stavki, kot je: "Ampak, hm ... jaz še vedno ne razumem?"
Si predstavljate, da morate v tretjem letniku narediti skupinsko delo, ki je ubistvu seminarska. V skupini mora biti 4 do 8 ljudi in napisati morate štiri strani tako imenovanje seminarske. Sama sem mislila, da bom padla na rit, ko sem slišala navodila. Še celo španskega sošolca sem vprašala, če sem prav razumela. Pri zgoraj omenjenem predmetu, ki se navezuje na EU imamo tako imenovane "teste akualnosti" za katere moramo dva tedna brati članke, ki se navezujejo na EU in potem odgovoriti na 10 vprašanj. Za mini pozitovno oceno moramo doseči 50%. Osebno nisem velika oboževalka teh testov, saj mi branje člankov v španščini vzame kar nekaj časa in velikokrat ne razumem njihovega osnovnega bistva. Ampak oprostite, če bi to zahtevali od nas na FDV-ju bi bilo to zelo preprosto.
Gospod Čudoviti Princ je sicer 1A profesor in ima celo Twitter, kjer spremlja študente in študenje njega. Danes sva z Vanjo med najinim odmorom med učenjem opazili, da ima na Twitterju napisano, da nekomu želi prijetno potovanje. Pogledali sva, komu (saj veste tist zaznamek osebe na Twitterju @imeosebe). Bil je eden od najinih sošolcev, ki vedno zagreto sedi v prvi vrsti in si zapiše vsako stvar, tudi tisto, ki ni pomembna. Potem sva si ogledali njegove slike in opazili eno, kjer je slikal zapiske in profesorju sporočil, da se uči. Z Vanjo sva se začeli smejati in si mislili, da se to pri nas nikoli ne bi zgodilo. In kaj se je potem zgodilo? Nič, tudi midve sva se slikali in ga označili na najini sliki ter mu tako pokazali, da sva kljub občasnemu klepetanju pridni študentki. Na sliki se v ozadju dobro vidi slika Camerona na računalniki in obsežni zapiski. Tako, tudi naju je očitno posrkala ta španska navada, da se vsi tikajo in da so vsi prijatelji. Aja, še to! Na fakulteti vsi vse mlade profesorje tikajo in meni je osebno kar malo nerodno, ko jih slišim reči: "Kaj pa ti misliš, a je to tko al ni tko. A nisi bla ti tam ali se meni samo zdi...." Čeprav moram vedno napeti možgane pri uporabi vikanja, se mi nikoli ne zgodi, da bi profesorja tikala. Neka raven spoštovanja pa mora ostati.